Chór Magnificat

image
Chór Magnificat parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie pod dyrekcją Stefanii Szyp

Chór Magnificat parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie powstał we wrześniu 2012 roku. Osiągnął liczne sukcesy na różnych konkursach, przeglądach i festiwalach. Zdobył: - nagrodę GRAND PRIX na Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” 2014 oraz pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie „Rozśpiewany Śląsk” w Koszęcinie. - nagrodę GRAND PRIX na XX Jubileuszowym Wojewódzkim Festiwalu Pieśni: „Bóg się rodzi”, nad którym patronat objęli: Prezydent Miasta Żory oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych. - dwukrotnie ZŁOTY DYPLOM za zajęcie pierwszego miejsca w Konkursie Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach. - nagrodę GRAND PRIX na Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” 2023 oraz pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznych. Chór otrzymał także Nagrodę Specjalną Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Nagrodę Specjalną Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie.

Na zaproszenie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” koncertował w neogotyckiej sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z okazji jubileuszowego XV Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Koncertował z okazji 65-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz czterokrotnie brał udział w koncertach kolęd w Sali Koncertowej Kaplicy Pałacowej w Koszęcinie. Na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków w Rybniku wystąpił w Rydułtowskim Centrum Kultury w ramach Festiwalu Muzycznego „U źródeł sławy” Henryka Mikołaja Góreckiego. W ramach Festiwalu Chóralnego „Dni Cecyliańskie” koncertował w kościołach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach, Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Boguszowicach, Świętego Jana Sarkandra w Rybniku Paruszowcu, Królowej Apostołów w Rybniku, św. Józefa Robotnika w Rybniku oraz w Bazylice św. Antoniego w Rybniku. Na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” czterokrotnie brał udział w koncertach kolęd w Sali Koncertowej Kaplicy Pałacowej w Koszęcinie oraz wystąpił na Przeglądzie Muzyki Chóralnej w Kościele Krzyża Świętego w Strzebiniu oraz dwukrotnie w Katedrze Piotra i Pawła w Gliwicach. W październiku 2023 roku chór wystąpił w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Śpiewając pieśni patriotyczne i powstańcze uświetnił widowisko audiowizualne: „TRIUMF I ŁZY”, poświęcone pamięci Wojciecha Korfantego, wielkiego Ślązaka i przywódcy Powstań Śląskich Chór uczestniczy w koncertach kolędowych, wielkanocnych, maryjnych oraz podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Ubogaca swoim śpiewem uroczystą liturgię w kościele parafialnym i aktywnie uczestniczy w dekanalnych prezentacjach muzyki kościelnej. Został uhonorowany Medalem 50-lecia za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Medalem 60-lecia Nadania Praw Miejskich Czerwionce i Leszczynom i 100-lecia Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W 2016 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt działalności. W tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swojej działalności. Pięćdziesięcioosobowym chórem dyryguje jego założycielka Stefania Szyp.